Verdens radiodag
Verdens radiodag falder den 13. februar og fejrer radioen som medie. UNESCO indstiftede dagen i 2011 for at sætte fokus på radioens vigtige rolle.
Hvad Verdens radiodag er
Verdens radiodag falder hvert år den 13. februar og fejrer radioen som et af verdens mest udbredte medier. Dagen blev indstiftet af UNESCO på organisationens generalkonference i 2011 og blev året efter også anerkendt af FN's generalforsamling, så den i dag står på FN's officielle kalender over internationale mærkedage. Det er ikke en fridag, men en temadag, der bruges til at minde om, hvad radioen kan: nå bredt ud, give plads til mange stemmer og holde folk informeret, også når andre kanaler svigter. UNESCO bruger anledningen til at opfordre radiostationer, myndigheder og lyttere verden over til at fremhæve mediets værdi. Bag den korte dato ligger en større pointe om, at radio stadig er det medie, der hurtigst når flest mennesker på kloden, og dagen sætter det faktum i centrum en gang om året.
Derfor falder dagen den 13. februar
Datoen er ikke tilfældig. Den 13. februar markerer dagen, hvor FN's egen radio, United Nations Radio, blev oprettet i 1946, kort efter at verdensorganisationen selv var stiftet. Da UNESCO ledte efter en fast dato til en international radiodag, faldt valget netop på denne stiftelsesdag, så fejringen knytter mediet sammen med FN's arbejde for oplysning og dialog. UNESCO proklamerede dagen i 2011, og FN's generalforsamling fulgte op med en resolution i 2012, der gjorde den til en officiel FN-dag. Datoen ligger fast den 13. februar hvert år, uanset hvilken ugedag den rammer, og det gør den nem at planlægge arrangementer og temaudsendelser omkring. For lytteren betyder det, at radiodagen vender tilbage på samme dato år efter år som en fast anledning til at sætte mediet i fokus.
Radio som demokratisk medie
Kernen i Verdens radiodag er, at radioen er et folkeligt og demokratisk medie. FN beskriver radioen som en platform for demokratisk samtale, der kan samle et samfund på tværs af forskelle og give plads til mange forskellige stemmer. Radioen er billig at modtage, kræver hverken læsefærdigheder eller en internetforbindelse og kan derfor nå mennesker, som andre medier ikke får fat i. Det gælder ikke mindst i egne af verden, hvor adgangen til internet er begrænset, og hvor en simpel modtager kan være den vigtigste kilde til nyheder. Samtidig spiller radioen en særlig rolle i krisesituationer: når strøm, telefonnet og internet falder ud under storme, oversvømmelser eller katastrofer, kan radioen ofte stadig sende livsvigtig information ud til befolkningen. Det er disse egenskaber, som dagen hvert år sætter en streg under.
Radioen i Danmark gennem 100 år
I Danmark har radioen en lang historie, der giver dagen et hjemligt afsæt. De regelmæssige danske radioudsendelser begyndte i 1925, hvor en gudstjeneste fra Garnisons Kirke i København blev sendt i februar, og hvor egentlige udsendelser i fast form gik i gang fra den 1. april. Bag stod Statsradiofonien, som Rigsdagen gjorde permanent ved lov i 1926 med et mål om, at udsendelserne skulle være alsidige, kulturelle og oplysende. I 1927 åbnede den store sender ved Kalundborg, så signalet kunne dække hele landet. Institutionen skiftede senere navn til Danmarks Radio, forkortet DR, og rundede i 2025 sit første århundrede. I dag består udbuddet af kanaler som P1, P2, P3 og P4 samt private stationer, og radioen er stadig en fast del af mange danskeres hverdag, ikke mindst i bilen og køkkenet.
Sådan markeres dagen, og årets tema
Verdens radiodag har hvert år et tema, som UNESCO udmelder, og som stationerne kan tage afsæt i. Temaet for 2026 handler om ansvarlig brug af kunstig intelligens i radioen, hvor UNESCO peger på, at ny teknologi kan styrke radioens kerneopgave: at informere, oplyse og underholde, hvis den bruges med omtanke. I Danmark sættes dagen på FN-kalenderen af FN-forbundet og af FN's regionale informationskontor, der oplyser om mærkedagen og dens formål. Dagen fejres typisk i selve æteren: stationer kan lave temaudsendelser om radioens historie og fremtid, sætte fokus på lokalradio eller invitere lytterne til at dele, hvad radioen betyder for dem. Fordi der ikke er én fast måde at markere dagen på, bliver den, hvad de enkelte stationer og lyttere gør den til, fra en kort omtale til en hel temaudsendelse.
Hvornår falder dagen
Fast dato: Verdens radiodag falder altid den 13. februar uanset ugedag. Det er ikke en officiel fridag, men en international temadag indstiftet af UNESCO, der markeres verden over og i Danmark via FN-kalenderen.
Relaterede dage
Ofte stillede spørgsmål
- Hvornår er Verdens radiodag?
- Verdens radiodag falder hvert år den 13. februar. Det er en fast dato uanset ugedag. Dagen er en international temadag indstiftet af UNESCO og er ikke en officiel fridag i Danmark.
- Hvorfor fejres Verdens radiodag den 13. februar?
- Datoen er valgt, fordi FN's egen radio, United Nations Radio, blev oprettet den 13. februar 1946. UNESCO knyttede radiodagen til den dato for at forbinde mediet med FN's arbejde for oplysning og dialog.
- Hvem står bag Verdens radiodag?
- UNESCO indstiftede dagen i 2011, og FN's generalforsamling anerkendte den ved en resolution i 2012. I Danmark oplyses der om dagen via FN-forbundet og FN's regionale informationskontor, der fører FN-kalenderen.
- Hvad er formålet med Verdens radiodag?
- Formålet er at fremhæve radioen som et bredt og demokratisk medie. Radioen når mange mennesker billigt, kræver ikke internet og spiller en vigtig rolle i krisesituationer, hvor andre kanaler kan falde ud.
- Hvad er temaet for Verdens radiodag 2026?
- Temaet for 2026 handler om ansvarlig brug af kunstig intelligens i radioen. UNESCO peger på, at teknologien kan styrke radioens opgave med at informere, oplyse og underholde, når den bruges med omtanke.
Kilder
- World Radio Day | United Nations (dato 13. februar; UNESCO 2011, FN 2012 A/RES/67/124; FN's radio oprettet 1946; tema 2026 om kunstig intelligens)
- Verdens radiodag | globalis.dk (FN-forbundet): formål, hvorfor 13. februar, radio som medie der når flest
- FN-kalender | unric.org/da (FN's regionale informationskontor): international dag for radio den 13. februar
- Dansk Radio - Radiohistorien: danske radioudsendelser fra 1925, Statsradiofonien, lov 1926, Kalundborg-senderen 1927
- DR - Wikipedia (da): Statsradiofonien stiftet 1925, navnet Danmarks Radio (DR), kanalerne P1-P4
Kilderne er eksterne; for fuldstændige oplysninger henvises til de oprindelige udgivelser.